Kako ustaviti izpadanje las?
Izpadanje las je ena najpogostejših težav po vsem svetu in prizadene kar tretjino prebivalstva. Vedeti pa moramo, da je to naravni pojav in nam ni potrebno skrbeti, če dnevno nekaj foliklov odpade. Povsem naravno je, da na dan izgubimo nekje do 100 las. S prekomernim izpadanjem las se borijo številni, vseeno pa je učinkovitih rešitev premalo. Naša rešitev je naravna.
Pripravili smo vam nekaj nasvetov, kako z naravno pomočjo ustaviti izpadanje las.
Vzroki za izpadanje las pri ženskah in moških
Obstaja veliko vrst izpadanja las, zato je iskanje vzrokov pravi izziv. Večina ni povezana s sistemsko ali notranjo boleznijo in tudi slaba prehrana ni pogost dejavnik. Lasje se lahko preprosto redčijo kot posledica vnaprej določenih genetskih dejavnikov in celotnega procesa staranja. Mnogi moški in ženske lahko opazijo blago fiziološko redčenje las, ki se začne že pri 30. in 40. letih. Življenjske neprijetnosti, vključno z boleznimi, čustvenimi travmami, hormonskimi spremembami, kot so nosečnost, puberteta in menopavza, lahko povzročijo izpadanje las. Tudi več zdravstvenih stanj, vključno z boleznijo ščitnice, pomanjkanjem železa in sekundarnim sifilisom. V kolikor opazimo pretirano prekomerno izpadanje las ali močno izpadanje las v šopih, ki ni normalno, je seveda priporočljiv posvet s strokovnjakom ali obisk zdravnika.
Najpogostejši prehranski povezavi pri izpadanju las sta pomanjkanje cinka in železa. Zaradi njihovega pomanjkanja so lasje krhki in izpadajo, lomljivi so tudi naši nohti, pojavi se utrujenost in bolj smo lahko dovzetni za različne okužbe. Toda veliko raziskav kaže, da so za izpadanje las krivi tudi premajhni vnosi vitaminov in hranil; biotina, vitamina C, maščob, vitamina D, vitamina B-12, vitamina A, bakra, selena.
Najpogostejši razlogi za izpadanje las so:
- starost (najpogostejši razlog),
- genetika,
- nihanje hormonov,
- letni časi
- pomanjkanje hranil (spremembe v prehranjevalnih navadah, diete…),
- nezdrav način življenja,
- stres,
- kožne bolezni (včasih kot posledica mikoze).
Kako preprečiti izpadanje las?
Bujna rast las ni samoumevna. Z izpadanjem ali motnjami rasti las se srečujejo mnogi. Do določene mere je izpadanje las normalen pojav – še zlasti veliko jih izpade v prehodnih obdobjih, jeseni in spomladi. Za preprečitev ne potrebujemo dragih tretmajev ali umetnih izdelkov, saj je za kvalitetno obnovo in zdrave lase potrebna naravna pomoč proti izpadanju las.
Lasem podarimo dodatno nego. Klasična nega las s šamponom in balzamom najverjetneje ne bo zadostovala. Izsušeni in poškodovani lasje potrebujejo dodatno nego, ki jo lahko zagotovimo na preprost in naraven način, brez dragih obiskov lepotnih in frizerskih salonov.
Z uporabo kokosovega ali kakavovega masla, ki poleg maščobnih kislin vsebujeta še vitamine in minerale, ki lase nahranijo in navlažijo. Tako lahko kot dodatna nega las služita na več načinov.
Maska za lase: Na vlažne lase nanesemo stopljeno kokosovo ali kakavovo maslo (kakavovo maslo se strjuje že pri okrog 25 stopinjah, zato pazimo da se ne strdi na laseh, saj ga je strjenega težko odstraniti), masko pustimo delovati na laseh 20-30 minut, nato pa lase kot običajno umijemo s šamponom.
Balzam za lase: Po šamponiranju nanesemo manjšo količino staljenega masla na lase in pustimo delovati 2-3 minute. Speremo s toplo vodo.
Negovalno olje za lase: Kokosovo olje vsebuje predvsem srednje verižne maščobne kisline in tako lahko prodre globoko v lase in jim nudi vlažilno nego. Nekaj kapljic raztopimo med prsti in nanesemo na suhe konice.
Masaža lasišča je eden boljših spodbujevalcev rasti las.
Kaj potrebujemo za masažo lasišča?
Kokosovo olje segrejemo v mikrovalovni pečici, pustimo, da se malce ohladi, dodajmo nekaj kapljic eteričnega olja rožmarina ter si vse skupaj nanesemo na lase in lasišče, ki ga nato nežno masiramo 5 minut. Nato si lase ovijemo v mokro brisačo, ki smo jo predhodno pomočili v vročo vodo, in pustimo na laseh vsaj 10 minut. Lase dobro razčešemo in operemo. Če bomo lase tako razvajali vsaj enkrat tedensko, bodo bolj voljni, sijoči in tudi rasli bodo hitreje.
Ustrezna prehrana in zadosten vnos tekočine
Vsi vemo, da dobra in zdrava prehrana vpliva na videz naše kože in prav nič presenetljivo ni, da enako vpliva tudi na naše lase. Če želimo, da lasje hitreje rastejo, je pomembno, da v telo vnesemo dovolj proteinov (ribe, oreški, jajca). Pomembni pa so tudi vitamin – vitamin A, C in E ter vitamini skupine B in železo, saj ti izdatno prispevajo k rasti in zdravju las.
Voda je ključnega pomena tako za normalno delovanje telesa kot tudi za lase. Dnevno jo potrebujemo vsaj 1 l na 25 kg telesne teže, če smo aktivni ali se zadržujemo v vročih in vlažnih okoljih, pa še nekaj več. Da jo res zaužijemo dovolj, si priskrbimo stekleničko za vodo, ki jo lahko imamo vedno s seboj.